Aneb Jak to děláme u nás v Macešce


Pro každou mámu i dítě je nástup do školky veliká událost. Je to často poprvé, kdy dojde k jejich delšímu odloučení, a tak je dobré na tento okamžik být dobře připraveni, aby se vše obešlo bez negativních emocí. Proto se snažíme maminkám i dětem vyjít maximálně vstříc a ještě než děti nastoupí do „velké“ školky, nabízíme miniškolku Macešku.

V malém kolektivu (10 – 15 dětí) se dětem věnují dvě zkušené lektorky. Výhodou je krátká docházka (4 hod.), možnost návštěvy Macešky jeden či více dnů v týdnu a hlavně individuální přístup. Děti, které absolvují Macešku, pak nemají problém při přechodu do mateřské školky.

Ale i nástup do miniškolky je pro dítě velkou změnou.

A co tedy můžete udělat proto, aby vše proběhlo „hladce“?


Máme pro vás několik tipů:

Vyřešte si to sami v sobě

Před nástupem si jako rodiče sami za sebe ujasněte, proč dáváte dítě do školky, jestli jste přesvědčeni o tom, že je to správné. Pokud to budete takto cítit, vaše dítě z vás ucítí vaše přesvědčení a bude pro něj jednodušší od vás odejít.

Zvykání na vaši krátkodobou nepřítomnost

Pokud máte možnost zkuste před nástupem do Macešky, dítě pomalu zvykat na vaši nepřítomnost ( pobytem u příbuzných, hlídáním doma ap.)

Zařaďte pohádku

Pokud rádi dítěti vyprávíte pohádky, pak přibližně měsíc před nástupem do Macešky můžete zařadit pohádku jak velká zvířátka musela shánět potravu pro svá mláďátka a ty tak zůstala spolu bez rodičů a hrála si (hraní je hlavní prvek pobytu dětí v Macešce a také to, co děti v tomto věku nejvíce baví a láká). Když jde pak dítě poprvé do Macešky můžete si říct, že je to jako v té pohádce o zvířátkách :-) 

Vysvětlujte a opakujte

Spousta věcí, které jsou pro vás samozřejmé a zřejmé, nemusí být absolutně samozřejmé a zřejmé pro vaše dítě. Proč musí najednou začít chodit do školky? A co tam má dělat? Proč už si nemůže hrát celé dny doma s vámi? Co když ho jeden den prostě nevyzvednete? Vám tyto otázky připadají směšné, ale dětské mysli nikoli. Tyto věci je třeba s dítětem dokola a dokola probírat, vysvětlovat mu je, opakovat. Po cestě do školky, před spaním,… Nestačí je říci pouze jednou.

Je dobré, když dítě jde do školky už připravené, že již ví, co ho tam bude čekat. Že si bude hrát, dostane svačinku, půjde ven na hřiště, a pak si ho vyzvednete. Večer před nástupem do školky s vaším dítětem mluvte o třídě, kamarádech ze třídy, o školce, o učitelkách.

Popište mu, kdy se pro něj vrátíte. Věnujte tomu čas. Dítě ještě nemá pojem o čase a mohlo by se bát, že pro něj nepřijdete, toto ujištění mu dá i bod (po procházce, po svačince,…)kdy ví, že se objevíte a půjdete spolu domů.

Odchody a loučení

Tohle pravidlo nesčetněkrát praxe potvrdila: Rozlučte se a běžte. Neutíkejte bez rozloučení. Pokud se tajně vykradete ze třídy, tak se možná vyhnete konfrontaci s dětskými slzami, ale zůstane poznamenaný váš vztah s dítětem. Dítě se může cítit zklamané a příště se vás už bude držet jako klíště. Raději se naučte přijmout pláč svého dítěte, je součástí zdravého postoje.

Děti žijí přítomným okamžikem, a pokud se cítí smutně, byť se s vámi musí rozloučit jen na chviličku, ten smutek přetrvává po celou dobu vašeho loučení, teprve po předání může smutek odejít tím, že se dítě začne věnovat něčemu novému.

Pamatujte, že přiměřený pláč dítěte je součástí adaptace a my uděláme vše proto, aby slziček bylo co nejméně.

Dejte svému dítěti dobrou svačinku

Když přijde čas svačinky většina dětí nadšeně sedá ke svému boxíku. Zkuste doma svačinku připravit spolu s dítětem. Je to výborná příležitost, jak si o Macešce popovídat a společně se můžete domluvit, co tentokrát na svačinku nachystáte. Děti se pak těší, protože ví, co dobrého je na svačinku čeká.

Vyzvedávejte dítě včas – dle vaší domluvy

Pokud slíbíte, že přijdete dřív, tak opravdu dřív přijďte. Budujete tak u dítěte pocit jistoty a důvěry, že maminka se vrátí, tak jak jste se domluvili. Dítě ví, že teď si může klidně hrát s hračkami a kamarády, a pak přijde maminka. Pokud s návštěvou Macešky začínáte, snažte se nevyzvedávat své dítě jako poslední. Když dítě vidí, že pro ostatní kamarády už maminky přišly a ono je tam samo, může to na něj působit stísněně. (Naopak u dětí, které už do Macešky chodí déle, může zase nastávat problém s odchodem, kdy děti si chtějí ještě hrát, ale Maceška už končí. ? )


A co děláme pro „hladký“ start my?


Nabízíme vám možnost přijít se do Macešky podívat na zkoušku.
Při prvních návštěvách umožňujeme krátký pobyt s rodiči, nebo zkrácenou docházku.
Pokud se stane, že dítě pláče, intenzivně se mu věnujeme.

Většinou se jedná o krátkodobý pláč po odloučení. Dítě se snažíme zabavit jinou činností, pochovat, někdy pomáhá společné koukání z okna a povídání si o tom, co vše venku vidíme, jindy zabere plastelína nebo stavba velkého kolejiště. V případě, že ani po půl hodině se pláč nelepší a s dítětem není možná spolupráce, voláme rodičům. Společně se pak domlouváme na dalším postupu. (Rodiče si dítě vyzvednou a pokus opakujeme za týden, popř. dochází k přerušení docházky a za 2-3 měsíce, kdy dítě zase o něco více dospěje, to zkusíme znovu. Velmi často těchto pár měsíců pomůže.)

Ke každému dítěti přistupujeme individuálně s maximální péčí a pozorností.

Komunikujeme s rodiči, tak abychom každé dítě „znali“ už když k nám přijde poprvé.

A pokud z jakéhokoliv důvodu musíte docházku do Macešky přerušit, zaplacenou nevychozenou částku vám vrátíme.